داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن

داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن

سقف يوبوت و نكات اجرايي آن

سقف يوبوت و نكات اجرايي آن

سقف يوبوت

تحقيقات و بررسي هايي كه روي سقف هاي گوناگون از جمله دالهاي  بتني توسط مهندسين ايتاليايي صورت گرفت سبب گرديد كه در اواخر قرن بيستم ميلادي براي بهبود  مقاومت در برابر زلزله و هممچنين بهينه كردن اين نوع از سقف ها  و براي كاهش مصرف بتن و آرماتور, سيستمي به نام دال مجوف  سقف يوبوت را اختراع و توليد كنند و به دنيا عرضه نمايند.اين نوع از سقف يوبوت كه در كشوهاري اروپايي مورد تاييد و استفاده قرار گرفت در سال 1387 نيز وارد كشورمان گرديد و مورد تاييد بخش مسكن و شهر سازي قرار گرفت.

روش هاي اجرايي سقف يوبوت

سقف يوبوت از طريق 7 مرحله اجرايي مي شود كه در ادامه به بيان آن ها خواهيم پرداخت.

اولين مرحله ابتدا قالب تخت زيرين دال را مي بندند. در مرحله دوم اقدام به بستن شبكه آرماتورپاين دال مي نمايند. در مرحله سوم براساس نقشه هاي اجرايي شروع به چيدمان قالبها مي كنند. بستن شبكه آرماتور دال در مرحله چهارم اجرايي شده و سپس در مرحله پنجم شروع به بتن ريزي لايه اول نموده و تكميل بتن ريزي را به مرحله ششم مي سپارند و در آخرين و هفتمين مرحله قالبهاي كف را باز مي نمايند.

نكاتي كه در مراحل اجرايي سقف يوبوت بايد به آنها توجه نمود به قرار زير مي باشد:

v    چيدمان قالبهاي سقف يوبوت بايد طبق اصول نقشه هاي اجرايي صورت گيرد اگر تفاوتي در بين فاصله با نقشه اجرايي رخ داد حتما بايد زير نظر مهندسين پروژه صورت گرفته و در اندازه گيري هاي سقف اندازه گيري و مورد تاييد نهايي قرار گيرد.

v    فاصله بين بست هايي  كه در كناره ي بندهاي كناره يوبوت هستند بايد طبق اصول اجرايي تنظيم گرديده و بوسيله يك چسب پلاستيكي محل مورد نظر محكم گردد.v    مي بايست يك ميلگرد در بين دو قالب از  سقف يوبوت بايد قرار گيرد و اين بستگي به نحوه چيدمان آرماتور شبكه هاي پايين و بالا دارد .

v    استفاده از اسپيسرهايي كه داراي فاصله اي در حدود 2.5 تا 3 سانت در بين وسط مقطع ميلگرد پاييني تا كف دال مي باشند , در مكانهايي كه ميزان و خطر خط خوردگي زيادي وجود ندارد, مناسب مي باشد.

v    از آوردن بار زياد و همچنين متمركز به دليل ميزان تحمل قالبهاي  سقف يوبوت كه داراي ظرفيتي در حدود 80 كيلو گرم مي باشند جدا خوداري و پرهيز نمايي.

v    استفاده از آرماتور سنجاقي در گوشه هر يوبوت طبق اصول نقشه هاي اجرايي ضروري است و دليل ان يكپارچگي ايجاد شده در بين شبكه هاي بالا و پايين, ثابت و بدون تحرك نگه داشتن يوبوت در بين اين دوشبكه مي باشد.

v    به اين نكته در زمان بتن ريزي دقت نموده و بتن ريزي به طور يكجا انجام نگيرد ابتدا يك لايه نازك  در حدود 10 سانتي متر ريخته شده و ويبر ه زده  شده  و سپس اقدام به ريختن مابقي بتن نمايد.

v    ميلگردهاي اضافه‌ وسط دهانه، روي ستون‌ها و ديوارهاي برشي، بازشوهاي بزرگ، آرماتورهاي ۴۵ درجه اطراف بازشوها و  … از جمله ميلگردهاي اضافي است كه در نقشه هاي اجرايي پس از تكميل آرماتورهاي شبكه اصلي به كار گرفته مي شود.

v    امكان  جهش و خيز منفي درمقياس مناسب و البته مجاز در زمان قالب بندي دال وجود دارد.

v    طبق آيين نامه و همچنين ميزان درجه  حرارت هوا دست به باز كردن قالبهاي سقف يوبوت نماييد.

v    دو نكته مهم كه در زماني كه تكنولوژي پيش تنيدگي با دال مجوف دو پوش(يوبوث) تركيب مي شود بايد به انها توجه نمود به قرار زير مي باشد :

·        ميزان مقاومت استوانه اي بتن مي بايست حداقل در حدود 300 كيلوگرم باشد.

·        از باز نمودن قالبهاي زيرين در قبل از انجام هر گونه عمليات كشش كابل ها خودداري و پرهيز نماييد.

كلمات كليدي : سقف, سقف يوبوت, ميلگرد, سقف بتني, يوبوت, قالب, قالب يوبوت

 

مقالات:

 

انواع قالب فلزي بتن

داربست هاي مدولار 

 

ادامهـ مطلبـ
| ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۳:۴۵ | سينايي
،

قالب بندي ستون

 

قالب بندي ستون

ستون ها بتني يك جز فشاري هستند كه براي انتقال نيروهاي وارد بر ساختمان و سازه ها به زمين مورد استفاده قرار مي گيرند . مي توان گفت ستون هاي مهمترين بخش يك سازه بتي هستند . دقت در اجراي صحيح جزئيات ستون از جمله آرماتور بندي ، قالب بندي و بتن ريزي، در مقاومت ساختمان در هنگام رخ دادن زلزله بسيار موثر است. براي بالا بردن مقاومت سوتن ها استفاده از تركيب ميلگرد و قالب بتن استفاده مي شود.

با استفاده از قالب فلزي بتن و كنج هاي بيروني كه جهت اتصال دو قالب با زاويه قائم بكار مي روند، ميتوان انواع ستون ها مانند ستون گرد و مربعي و مستطيلي و چند ضعلي را قالب بندي كرد. ستون ها نسبت به ديوار ها بيشتر در معرض فشار جانبي هستند و دليل آن سطح مقطع كوچكتر و سرعت بالاي بتن ريزي است. ستون هاي بلند در فضايي كه در آن بتن ميريزند داراي محدوديت است و به همين دليل در قسمت مياني يا در فواصل معين داراي دريچه هاي تزريق بتن هستند كه اين امر سبب آسان تر شدن عمليات بتن ريزي و متراكم ساختن (عبور شلنگ ويبره) مي شود. استفاده از پانل هاي دريچه دار براي اين كار بسيار مناسب و راحت است . اين دريچه ها آب بندي شده اند و به راحتي باز و بسته مي شوند.

قالب بندي ستون مي تواند با استفاده از قالب بتن فلزي ، قالب بتن پلاستيكي، قالب تخته بندي، قالب پلي وود، و در مدل هاي ديگر اجرا شود. براي ستون هايي با مقطع دايره استفاده از قالب هاي فلزي گرد بهترين و سريع ترين راه ممكن است. همچنين اگر قطر ستون زياد باشد مي توان از قالب هاي فلزي كماني استفاده كرد. اما ستون هاي مستطيلي و چند ضلعي را مي توان با تركيب قالب هاي فلزي مدولار، كنج هاي داخلي و بيروني، نبشي پانچ شده و اتصالاتي مانند پين و گوه به راحتي قالب بندي كرد و عمليات بتن ريزي را انجام داد.

 

قالب هاي ستون در كل از دو جزء اصلي تشكيل مي شوند: 

1 - جدار قالب ( پانل هاي فلزي )

2- كلاف يا قيد ( لوله اي يا ناوداني)

براي عمود نگه داشتن قالب هاي فلزي نسبت به هم از قيدها استفاده مي كنند. قيدها تكيه گاه جدار قالب هستند و پايداري داخلي قالب بندي ستون ها را تامين مي كنند.

دو نوع قيد وجود دارد:  قيدهاي لوله اي و قيدهاي ناوداني. قيدهاي لوله اي با استفاده از گيره هاي متوسط بدنه قالب را مهار مي كنند و قيد هاي ناوداني كه به صورت گونيا ساخته شده در كنار پنل هاقرار مي گيرند. براي ستون هاي بزرگتر از 60×60 سانتي متر از قيد ناوداني به همراه گيره بلند استفاده مي شود.

بهتر است ارتفاع كنج ها و قالب مدولار مورد استفاده در ستون يكسان نباشد و ارتفاع پانل كمتر تا بيشتر از ارتفاع كنج باشد تا از پيچش ستون ها جلوگيري شود. براي مثال اگر از كنج هاي 150 سانتي متري استفاده مي كنيد، سايز پانل ها بايد 100 و 200 سانتي متري باشد. همچنين براي دقيق تر اجرا كردن ستون ها مي توانيد از جك هاي شاقول كننده استفاده كنيد.

 

معمولا عمليات قالب بندي ستون پس از مرحله آرماتور بندي انجام مي گردد . در ستون هايي با مقطع مربع يا مستطيل به صورت درجا و با استفاده از پانل هاي فلزي، مونتاژ قالب انجام مي شود و مي توان با در دسترس بودن جرثقيل به صورت مونتاژ شده ( دو قطعه L شكل ) قالب را به محل ستون منتقل كرد.

تابيدگي يكي از نتايج قالب بندي ستون به شمار مي رود و مي توان براي رفع اين عيب، سمت قيد ها را به صورت يك در ميان تغيير داد و يا به گيره ها در جهات مخالف هم كشش اعمال كرد..

 

 

مقالات:

قالب هاي فلزي بتني

داربست هاي  مدولاري

 

ادامهـ مطلبـ
| ۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۸:۲۳ | سينايي
،

كنج ها

كنج ها

 

جهت اجراي گوشه سازه هاي بتني اين شركت قطعات خاصي بعنوان كنج هاي داخلي و خارجي در شكل و اندازه هاي مختلف توليد كرده كه در هر مقطع به سادگي قابل استفاده ميباشد

.

 

 

كنج بيروني : جهت اتصال دو قالب عمود بر هم استفاده مي شود و قسمت هاي بيروني سطح بتن را مي پوشاند و معمولا در قالب بندي هاي ستون و كف پوتر به آويز در تيرها كاربرد دارد.
ابعاد اين كنج (5*5) (5*10) (10*10) كه در ارتفاع 100- 150 – 200 سانتي متر توليد ميشوند.

 

كنج داخلي : اين نوع كنج جهت اتصال دو قالب عمود بر هم استفاده ميشود و قسمت هاي داخلي سطح بتن را مي پوشاند و معمولا نصب آنها در گوشه هاي داخلي ديوار و محل اتصال قالب آويز تير به دال بتني و موارد مشابه كاربرد دارد. زاويه اين كنج ها 900 درجه است.

 

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

ادامهـ مطلبـ
| ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۱:۵۱:۰۱ | سينايي
،

قالب بندي در ارتفاع

قالب بندي در ارتفاع

 

 

اجراي ديوارهاي بتني با ارتفاع بلند در يك مرحله قالب بندي امكان پذير نيست لذا بايد از تجهيزاتي بهره گرفت تا پايداري مجموعه قالب را تامين كند. با استفاده از براكت و متعلقات ان اين مهم امكان پذير ميباشد و اجراي ديوارهاي بتني تا ارتفاع 90 متر قابل اجرا مي باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

ادامهـ مطلبـ
| ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۸:۴۶:۴۶ | سينايي
،

سيستم قالب بندي ديوار دو طرفه

سيستم قالب بندي ديوار دو طرفه

 

 

براي اجراي قالب بندي ديوارهاي دو طرفه و ثابت نگه داشتن فاصله دو سطح قالب يا همان ضخامت ديوار و مهار فشار جانبي بتن از ميان بولت ها و پنل سوراخدار استفاده مي شود. در اجراي يك ديوار بتني رعايت 3 پارامتر در سيستم قالب بندي ضروري است.


1-مهار فشار جانبي بتن                2-ارتفاع و استحكام قالب                      3-پايداري مجموعه قالب

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

 

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

ادامهـ مطلبـ
| ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۲:۱۷:۲۰ | سينايي
،

ارتفاع و استحكام قالب

 ارتفاع و استحكام قالب

 

با افزايش ارتفاع ديوار با ازدياد نيروي هيدرو استاتيك مواجه خواهيم بود در نتيجه قالب بايد استحكام بيشتري داشته باشد

 

و از طرفي در جابجايي پانل هاي يكپارچه به جهت جلوگيري از تغيير شكل ناشي از بار مرده قالب و ضربه ها بايد از پشت بندهايي استفاده كرد كه باعث استحكام مجموعه قالب گردد. براي قالب بنديهاي ديوار تا ارتفاع 250 سانتيمتر از پشت بندهاي دو لوله ( دو لوله عمودي ) و در قالب بندي ديوارهاي با ارتفاع بيشتر از 250 سانتيمتر از سولجر استفاده مي گردد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از ديگر مقالات ما بازديد نماييد :

قالب فلزي بتن , داربست مدولار

 

ادامهـ مطلبـ
| ۲۷ دى ۱۳۹۶ | ۱۰:۲۲:۵۴ | سينايي
،
داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 614

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان