داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن

داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن

قالب بندي ستون

 

قالب بندي ستون

ستون ها بتني يك جز فشاري هستند كه براي انتقال نيروهاي وارد بر ساختمان و سازه ها به زمين مورد استفاده قرار مي گيرند . مي توان گفت ستون هاي مهمترين بخش يك سازه بتي هستند . دقت در اجراي صحيح جزئيات ستون از جمله آرماتور بندي ، قالب بندي و بتن ريزي، در مقاومت ساختمان در هنگام رخ دادن زلزله بسيار موثر است. براي بالا بردن مقاومت سوتن ها استفاده از تركيب ميلگرد و قالب بتن استفاده مي شود.

با استفاده از قالب فلزي بتن و كنج هاي بيروني كه جهت اتصال دو قالب با زاويه قائم بكار مي روند، ميتوان انواع ستون ها مانند ستون گرد و مربعي و مستطيلي و چند ضعلي را قالب بندي كرد. ستون ها نسبت به ديوار ها بيشتر در معرض فشار جانبي هستند و دليل آن سطح مقطع كوچكتر و سرعت بالاي بتن ريزي است. ستون هاي بلند در فضايي كه در آن بتن ميريزند داراي محدوديت است و به همين دليل در قسمت مياني يا در فواصل معين داراي دريچه هاي تزريق بتن هستند كه اين امر سبب آسان تر شدن عمليات بتن ريزي و متراكم ساختن (عبور شلنگ ويبره) مي شود. استفاده از پانل هاي دريچه دار براي اين كار بسيار مناسب و راحت است . اين دريچه ها آب بندي شده اند و به راحتي باز و بسته مي شوند.

قالب بندي ستون مي تواند با استفاده از قالب بتن فلزي ، قالب بتن پلاستيكي، قالب تخته بندي، قالب پلي وود، و در مدل هاي ديگر اجرا شود. براي ستون هايي با مقطع دايره استفاده از قالب هاي فلزي گرد بهترين و سريع ترين راه ممكن است. همچنين اگر قطر ستون زياد باشد مي توان از قالب هاي فلزي كماني استفاده كرد. اما ستون هاي مستطيلي و چند ضلعي را مي توان با تركيب قالب هاي فلزي مدولار، كنج هاي داخلي و بيروني، نبشي پانچ شده و اتصالاتي مانند پين و گوه به راحتي قالب بندي كرد و عمليات بتن ريزي را انجام داد.

 

قالب هاي ستون در كل از دو جزء اصلي تشكيل مي شوند: 

1 - جدار قالب ( پانل هاي فلزي )

2- كلاف يا قيد ( لوله اي يا ناوداني)

براي عمود نگه داشتن قالب هاي فلزي نسبت به هم از قيدها استفاده مي كنند. قيدها تكيه گاه جدار قالب هستند و پايداري داخلي قالب بندي ستون ها را تامين مي كنند.

دو نوع قيد وجود دارد:  قيدهاي لوله اي و قيدهاي ناوداني. قيدهاي لوله اي با استفاده از گيره هاي متوسط بدنه قالب را مهار مي كنند و قيد هاي ناوداني كه به صورت گونيا ساخته شده در كنار پنل هاقرار مي گيرند. براي ستون هاي بزرگتر از 60×60 سانتي متر از قيد ناوداني به همراه گيره بلند استفاده مي شود.

بهتر است ارتفاع كنج ها و قالب مدولار مورد استفاده در ستون يكسان نباشد و ارتفاع پانل كمتر تا بيشتر از ارتفاع كنج باشد تا از پيچش ستون ها جلوگيري شود. براي مثال اگر از كنج هاي 150 سانتي متري استفاده مي كنيد، سايز پانل ها بايد 100 و 200 سانتي متري باشد. همچنين براي دقيق تر اجرا كردن ستون ها مي توانيد از جك هاي شاقول كننده استفاده كنيد.

 

معمولا عمليات قالب بندي ستون پس از مرحله آرماتور بندي انجام مي گردد . در ستون هايي با مقطع مربع يا مستطيل به صورت درجا و با استفاده از پانل هاي فلزي، مونتاژ قالب انجام مي شود و مي توان با در دسترس بودن جرثقيل به صورت مونتاژ شده ( دو قطعه L شكل ) قالب را به محل ستون منتقل كرد.

تابيدگي يكي از نتايج قالب بندي ستون به شمار مي رود و مي توان براي رفع اين عيب، سمت قيد ها را به صورت يك در ميان تغيير داد و يا به گيره ها در جهات مخالف هم كشش اعمال كرد..

 

 

مقالات:

قالب هاي فلزي بتني

داربست هاي  مدولاري

 

ادامهـ مطلبـ
| ۵ اسفند ۱۳۹۶ | ۰۹:۵۸:۲۳ | سينايي
،
ارسال نظر
نام :
ایمیل :
سایت :
پیام :
خصوصی :
کد امنیتی :
داربست هاي مدولار و قالب فلزي بتن
نام عنوان 。。。

با شرح مختصر 。。。

NEW

جستجوگر

درباره ما

رمزینه بارکد


آمار

افراد آنلاين : 1
بازديد امروز : 0
بازديد ديروز : 0
بازديد كل : 614

↑ برو بالا

سرویس وبلاگدهی فارسی یا پارسی رایگان